В Индия всяка, дори най-елементарна дейност задължително се извършва от поне двама души.
В офиса например, когато повикаме някой от IT отдела да инсталира нещо – винаги идват двама. И с колежката се чудим – дали единия е за да помни къде отиват, а другия – какво трябва да свършат или просто единя знае малко английски а другия може да оправи проблема…
Майтапа настрана, но „щатът“ (много соц-думичка) на повечето места е доста раздут. Понякога имам чувството че наемат хора и им плащат някакви минимални надници, само и само да не са на улицата. И без това има стотици хиляди просяци, бездомни и твърде бедни хора. Ако и тези дето „работят“ излязат на улицата – ще настане революция на гладните гърла…
Затова…във food court-а зад гишето на всеки ресторант се мотат поне 7-8 души (трима -четирима работят, останалите зяпат мухите и се опитват да изглеждат заети). В моловете има „оператор на асансьор“, който по цял ден натиска копчетата нагоре и надолу. В магазините само да прекрачиш прага и ти скачат поне трима продавач-консултанти да те питат какво желаеш. Паркингите – до машината за автоматично плащане има „оператор“, на toll-gate един дава квитанцията, 5 метра по-надолу друг я къса. В супермаркета – охраната подпечатва или дупчи касовите бележки, а отделен охранител до входа пази чантите ви с покупки от други магазини.
Та ако ме питате колко индиеца са нужни за да направят една салата…не мога да кажа точно. Може би между двама и трима, но със сигурност повече от един 🙂
Ами то в Индия май е точно така- наемат хора на минимално заплащане, колкото да не умрат от глад. От край време се наблюдава подобна практика.
А колко са нужни да завъртят една крушка? 😛 Май пак толкова, нали? 😛
Пропуснала си, че на входа на всеки магазин, ресторант, заведение стои „охрана“ с единствената работа да ти отвори вратата 😉 Факт е че навсякъде са наблъскани в пъти повече хора отколкото е нужно – само вчера в KFC имаше 9 касиери и 5 каси.
Това е феномена на евтината работна ръка, ако се замислиш в България е същото:)
Работих известно време с индиици и мога да кажа, че си отгатнал. При тях не е толкова важно работата да се свърши, при тях важно е да има работа за всички (пък свършена или не…).